Trénujeme pamäť

DSC_1885

Každoročne si začiatkom jesene mnoho krajín sveta, medzi nimi aj Slovensko, pripomínajú Svetový deň Alzheimerovej choroby. Cieľom tohto dňa je zvyšovať povedomie o tejto chorobe medzi verejnosťou a upozornenie na problémy, ktorým čelia ľudia postihnutí demenciou. My však pamäť netrénujeme v rámci prevencie iba na jeseň, ale kedykoľvek.

Súčasťou našich aktivít s klientmi sú aj tréningy pamäti zamerané na prevenciu proti Alzheimerovej chorobe. Mnohým sa tieto tréningy zapáčili. Často pri nich používame odborne zostavené cvičenia v 5 pracovných zošitoch, ktoré vydalo Centrum Memory Pri takýchto tréningoch sa pravidelne stretávame a niektorí klienti sa potom pýtajú: „Máme dnes školu?“ Tieto chvíle si zväčša spríjemníme čerstvo uvarenou šálkou kávy či čaju. Pri takomto tréningu sa vždy vopred dohodneme, akým spôsobom budeme v daný deň trénovať. Naši seniori radi vymýšľajú podstatné mená na určené začiatočné písmenko, podľa jednoduchých obrázkov tvoríme vety, dopĺňame slová do prísloví a porekadiel. Naši seniori radi dopĺňajú aj chýbajúce slová do textov ľudových piesní a potom si veru častokrát aj konkrétnu pesničku zaspievame.

Takéto typy cvičení radi striedame s iným typom tréningu pamäti – hraním pexesa. Pri tejto aktivite sa veľa nasmejeme, najmä keď pán Jožko z 10 hier až 9-krát nájde dvojicu kohútov. Potom sa už naše ženy iba smejú pri otázke, akú dvojicu teraz hľadáte? „No predsa Jožkovho kohúta“.  Na konci vždy spoločne sčítame, koľko dvojíc kto našiel a ani toto sčítanie sa nezaobíde bez smiechu. Pri takýchto spoločných aktivitách čas plynie akosi rýchlejšie, klienti sú družnejší, veselší, spokojnejší. A to je okrem prevencie demencie aj cieľom takýchto aktivít a stretnutí.

Priložené fotografie